• dszafarczykinnowac

Wyniki konkursu fotograficznego "Niepodległa w obiektywie"!

Mamy przyjemność przedstawić prace laureata pierwszej nagrody konkursu fotograficznego Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Katowicach "Niepodległa w obiektywie".


Celem konkursu jest upamiętnianie miejsc i wydarzeń związanych z walką Polaków o niepodległość na ziemiach śląskich. Na Śląsku znajduje się wiele miejsc, których historia zasługuje na to, aby zostać przedstawiona i opowiedziana. Konkurs dał okazję, aby wzmocnić kulturę pamięci i świadomość historyczną o przeszłości regionu.


Miejsce I


W czasie I wojny światowej w Pszczynie mieściła się kwatera główna armii niemieckiej walczącej na wschodzie, a w zamku pszczyńskim rezydował cesarz Wilhelm II. W 1916 r. przygotowano tu niemiecko-austriacką proklamację o utworzeniu "niepodległego" Królestwa Polskiego, tzw. Akt 5 listopada. To właśnie na zamku w Pszczynie zapadła decyzja o wojnie podwodnej w czasie I wojny światowej.

Komisja nie wyłoniła 2 i 3 nagrody, niemniej jednak, dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłane prace, które również mamy przyjemność opublikować!Fotografia ukazuje „Symboliczną Mogiłę” ku czci mieszkańców miejscowości „Przystajń”, którzy zostali zamordowani w Katyniu, Miednoje i Twerze oraz podczas akcji UB. Zamordowani walczyli podczas II Wojny Światowej na dzisiejszych terenach Gminy Przystajń. Nagrobek powstał w 1997 roku z dobrowolnej składki mieszkańców Przystajni i rodzin zamordowanych. Mogiła została umieszczona na cmentarzu przy głównej alejce w celu upamiętnienia zamordowanych osób. Co roku, dnia 1 września, przed mogiłą spotykają się rodziny zamordowanych wraz z urzędnikami Gminy Przystajń i miejscowym księdzem proboszczem, którzy oddają hołd poległym, składają wiązanki oraz zapalają znicze.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na Błatniej. "13 maja 1946 r. rozległy się strzały na Błatniej (...) To tam zołnierze z oddziału Edwarda Biesoka "Edka" ze Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame "Bartka", stoczyli walkę z funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej". W obronie naszej wolności i dzięki nim, dziś bez obaw możemy oddawać się naszym pasjom i cieszyć się górskimi widokami.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fotografia przestawia most kolejowy na rzece Olzie. Jego historia związana jest z trzecim powstaniem śląskim, które rozpoczęło się od akcji dywersyjnej pod kryptonimem „Mosty”. Głównym celem przedsięwzięcia było uniemożliwienie przepraw rzecznych, drogowych i kolejowych poprzez wysadzanie lub uszkodzenie wyżej wspomnianych konstrukcji. Most kolejowy na Olzie był jednym z ważniejszych szlaków komunikacyjnych. Odegrał ważną rolę w trakcie „bitwy olzańskiej”, w trakcie której został chwilowo zajęty przez oddziały niemieckie. Całkowita utrata wiaduktu kolejowego skutkowałaby szybkim przetransportowaniem oddziałów niemieckich w głąb Polski, co mogłoby doprowadzić do klęski powstańców.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na fotografii widnieje pomnik znajdujący się w miejscowości Olza w powiecie wodzisławskim. Upamiętnia on bohaterów walczących w „bitwie olzańskiej” stoczonej podczas III powstania śląskiego, a dokładnie 23 maja 1921 roku, pomiędzy oddziałami niemieckimi, a powstańcami.


Bitwę uznaje się jako jeden z największych sukcesów bojowych powstańców na odcinku frontu nad górną Odrą. Początkowo powstańcy popełnili błąd, ponieważ oddziały strzegące mostów we wsi Olza dostają rozkazy z dowództwa i wycofują się z zajmowanych pozycji, a na ich miejsce nie docierają zmiennicy. W tym czasie Niemcy zajmują most drogowy i kolejowy, skąd mają szybką i łatwą drogę na tyły oddziałów powstańczych walczących na górze Św. Anny. Jednak powstańcy jeszcze tej samej nocy zorganizowali kontratak i odbili ważne taktycznie szlaki komunikacyjne. Oddziałami polskimi dowodził Bronisław Sikorski ps. „Cietrzew”. Walki pod Olzą przerwane zostały w wyniku ogłoszonego zawieszenia broni.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Miejsce, gdzie jeszcze 103 lata temu zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw, biorących udział w rozbiorze Polski. Tutaj odbyło się spotkanie cesarza Austrii Franciszka Józefa I z carem Rosji Aleksandrem II oraz cesarzem Niemiec Wilhelmem I. Dzisiaj pomnik znajduje się na granicy Sosnowca i Mysłowic przez lata przyciągając wielu turystów z całej Europy.

W centralnym miejscu znajduje się kamienna płyta, gdzie po mysłowickiej stornie Trójkąta zamontowano tablicę z napisem : „W miejscu, w którym niegdyś stykały się granice trzech zaborów dzisiaj świętujemy wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i jesteśmy dumni, że wspólnie budujemy Europę bez granic”.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Znajdujący się w Tychach przy ulicy Katowickiej pomnik przypomina nam o powstaniach na terenach Śląska i czci pamięć poległych w imię wolności. Pomnik został zburzony przez okupanta, a jego inicjator zamordowany w obozie koncentracyjnym w 1940 r.

Odbudowała go Gmina Tychy w 2009 roku, a na jego tablicach możemy ujrzeć szczególną dedykację dla Ludwika Lacha, Franciszka Mroza oraz Augustyna Rozkosznego ,czyli poległych powstańców, którzy byli mieszkańcami Czułowa.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W roku 1930 społeczność tyska, której przedstawiciele licznie uczestniczyli w śląskich zrywach, ufundowała Pomnik Powstańca Śląskiego, którego postać znajdująca się na podwyższeniu jest symbolem niepodległości i waleczności.

Niestety 9 lat później pomnik został zburzony wraz z innymi symbolami niepodległości przez hitlerowców, którzy okupowali te tereny.

Ponownie znalazł się na cokole w 1958 roku ,ale w jego dłoni nie było już szabli, zastąpił ją sztandar charakterystyczny dla nowej, socjalistycznej władzy.

Szabla ponownie znalazła się w jego ręku w 2006 roku.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pomnik powstańców śląskich został odsłonięty na rynku w Imielinie 1 września 1981 roku. Jego trzy rozwinięte sztandary symbolizują trzy powstania śląskie. Pomnik ten upamiętnia także wszystkich poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej. Inicjatorem budowy pomnika był Konrad Mikunda. Postawiony został ze składek byłych powstańców i weteranów II wojny światowej mieszkających w Polsce i poza jej granicami. Autorem projektu był Jacek Sarapeta.

W miejscu gdzie stoi pomnik, znajdował się kiedyś zajazd Grünpetra. We wrześniu 1969 roku miasto Imielin ufundowało tablicę poświęconą wszystkim tym, którzy walczyli za wolność Śląska. Tablica była umieszczona na obelisku. Gdy postawiono pomnik, tablica została umieszczona na postumencie pomnika.57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie