• dszafarczykinnowac

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Rydze
– Moja wizyta tutaj z okazji stulecia podpisania traktatu pokojowego między Łotwą a Rosją w 1920 roku, jest potwierdzeniem bliskich związków między Warszawa a Rygą. Chcemy być razem w ważnych momentach naszej historii – podkreślił szef polskiej dyplomacji podczas wizyty na Łotwie.


Jednodniowa wizyta w Rydze odbyła się na zaproszenie Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Łotewskiej Edgarsa Rinkēvičsa i związana była z obchodami 100.  rocznicy zawarcia Traktatu Pokojowego pomiędzy Łotwą i Rosją.


– Zakończenie I wojny światowej przyniosło obu naszym krajom niepodległość. Jednak zaledwie kilka miesięcy później zarówno Polska jak i Łotwa musiały stawić czoła ekspansji sowieckiej Rosji – podkreślił polski minister. Jacek Czaputowicz przypomniał, że w styczniu 1920 roku Polska i Łotwa rozpoczęły akcję bojową o kryptonimie „Zima”, znaną również jako „Kampania Łatgalska”. Ostatecznie, po wyzwoleniu Dyneburga przez Polaków, Sowieci zostali wypchnięci poza etnograficzne granice Łotwy.


Minister Czaputowicz wziął także udział w debacie na Zamku Ryskim z okazji 100. rocznicy zawarcia Traktatu Pokojowego pomiędzy Łotwą i Rosją. – Rok 1920 był dla Polski i Łotwy rokiem zwycięstwa  – powiedział szef polskiej dyplomacji.  Minister podkreślił, że Warszawę i Rygę łączą podobne tradycje i te same wartości. W ramach inicjatywy NATO Wzmocnionej Wysuniętej Obecności na Łotwie stacjonuje polski kontyngent wojsk pancernych. – Polacy i Łotysze wiedzą, że mogą na siebie liczyć – dodał.


Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie