• dszafarczykinnowac

Wiceminister Paweł Jabłoński zainaugurował IV Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie– Przechodzimy teraz ciężkie czasy i prawdopodobnie w najbliższej przyszłości będzie jeszcze więcej wyzwań do pokonania. Tylko poprzez trzymanie się razem i dbanie o nasze cenne stosunki polityczne i przyjaźń międzyludzką możemy rozwiązać problemy, przed którymi stoimy – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński otwierając IV edycję Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego, odbywającego się w Londynie w dniach 3-4 marca 2020 roku.


Za organizację tegorocznej edycji  Forum po raz pierwszy  odpowiedzialne były dwie uznane na arenie międzynarodowej instytucje ekspercko-analityczne: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) i Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych w Londynie (Chatham House).  W ceremonii otwarcia wydarzenia, w którym uczestniczyło blisko 300 gości, uczestniczyli również współprzewodniczący Komitetu Sterującego Forum – prof. Zdzisław Krasnodębski i Sir Malcolm Rifkind.


Otwierając dyskusję, wiceszef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że oba kraje, bez względu na kształt przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE, będą nadal współdziałać w wielu obszarach z agendy politycznej i ekonomicznej. – Cieszymy się, że Polska i Wielka Brytania ściśle współpracują w kwestiach bezpieczeństwa, szeroko pojętej polityce wschodniej, NATO i stosunkach transatlantyckich – podkreślił wiceminister Paweł Jabłoński. Ocenił także, że rozpoczynające się w tym tygodniu negocjacje będą prawdopodobnie najbardziej jednymi z najtrudniejszych, z jakimi kiedykolwiek spotkały się UE i Wielka Brytania. Wyraził przy tym przekonanie, że  ich efektem będzie kompleksowa umowa handlowa. Przypomniał jednak, że chodzi o coś więcej niż politykę i handel. - W tej chwili ludzie są i powinni pozostać w centrum naszych relacji – podkreślił wiceminister Jabłoński.


Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie