• dszafarczykinnowac

Ukraina wśród tematów posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych

Ukraina, a także Azja Centralna, Bośnia i Hercegowina oraz Jemen to obszary, wokół których koncentrowała się dyskusja ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w Brukseli.


Podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) Polskę reprezentował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.


Dyskusja o Ukrainie miała miejsce na wniosek Polski, w kontekście ostatnich niepokojących wydarzeń, w tym nielegalnych „wyborów” w Donbasie i rosyjskich działań na Morzu Azowskim. Minister zwrócił uwagę, że tak zwane wybory w Doniecku i Ługańsku, zorganizowane przy pełnym wsparciu Rosji, stanowią rażące naruszenie porozumień mińskich. Jednocześnie Rosja intensyfikuje militaryzację Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej. Pogarsza to jeszcze bardziej sytuację bezpieczeństwa w regionie i powoduje znaczące straty dla ukraińskiej gospodarki. - Następuje zwiększenie obecności militarnej Rosji, dochodzi do zablokowania portu w Mariupolu - mówił minister. - Stawia to Ukrainę w trudnej sytuacji gospodarczej, utrudniając jej możliwości eksportu.‎ 


W Brukseli szefowie dyplomacji zwracali też m.in. uwagę na znaczenie regionu Azji Centralnej dla Unii Europejskiej, dyskutowali na temat sytuacji w Jemenie, jak również omówili sytuację powyborczą w Bośni i Hercegowinie. – UE zastanawia się, jak wesprzeć proces stabilizacji w Bośni i Hercegowinie. Należy stworzyć taki system wyborczy, który da możliwość reprezentacji wszystkim grupom społecznym - mówił szef polskiego MSZ. - Trwa dyskusja, jak system wyborczy zmienić i zapewnić stabilizację w tym państwie.


Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie