• Biuro RODM

Socjologia rewolucji - między tradycją a współczesnością. Spotkanie z dr Pawłem Ćwikłą

Socjologia rewolucji - między tradycją a współczesnością


Naszym gościem był socjolog z Uniwersytetu Śląskiego dr Paweł Ćwikła. Rozmawialiśmy z nim o rewolucji w historii, a szczególnie o rewolucji francuskiej. Nasz gość przedstawił nam dziejowe znaczenie wydarzeń, które zapoczątkował szturm na Bastylię.


Dużo zostało powiedziane na temat modelowego przebiegu rewolucji i etapów, które badacze wyróżniają. Okazuje się, że w chaosie rewolucyjnych wydarzeń można dostrzec pewne schematy, które udało się uchwycić i opisać.


Temat rewolucji poruszaliśmy na przykładzie Francji, komunistycznych Chin a także amerykańskich napięć na tle rasowym i segregacji rasowej w przeszłości. Nie zabrakło aktualnych wydarzeń takich jak “Black Lives Matter” i mająca miejsce w Polsce rewolucja młodych.


Paweł Ćwikła – doktor socjologii i wykładowca na Uniwersytecie Śląskim. Od początku swej drogi naukowej związany z socjologią literatury. Jest autorem czterech książek i wielu artykułów opublikowanych w uznanych czasopismach naukowych. Członek sekcji socjologii sztuki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.


YT : https://youtu.be/zWrcG_73YzY FB: https://fb.watch/5h2bYamgcG/


54 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie