Szukaj
  • Biuro RODM

Socjologia rewolucji - między tradycją a współczesnością. Spotkanie z dr Pawłem Ćwikłą

Socjologia rewolucji - między tradycją a współczesnością


Naszym gościem był socjolog z Uniwersytetu Śląskiego dr Paweł Ćwikła. Rozmawialiśmy z nim o rewolucji w historii, a szczególnie o rewolucji francuskiej. Nasz gość przedstawił nam dziejowe znaczenie wydarzeń, które zapoczątkował szturm na Bastylię.


Dużo zostało powiedziane na temat modelowego przebiegu rewolucji i etapów, które badacze wyróżniają. Okazuje się, że w chaosie rewolucyjnych wydarzeń można dostrzec pewne schematy, które udało się uchwycić i opisać.


Temat rewolucji poruszaliśmy na przykładzie Francji, komunistycznych Chin a także amerykańskich napięć na tle rasowym i segregacji rasowej w przeszłości. Nie zabrakło aktualnych wydarzeń takich jak “Black Lives Matter” i mająca miejsce w Polsce rewolucja młodych.


Paweł Ćwikła – doktor socjologii i wykładowca na Uniwersytecie Śląskim. Od początku swej drogi naukowej związany z socjologią literatury. Jest autorem czterech książek i wielu artykułów opublikowanych w uznanych czasopismach naukowych. Członek sekcji socjologii sztuki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.


YT : https://youtu.be/zWrcG_73YzY FB: https://fb.watch/5h2bYamgcG/


5 wyświetlenia0 komentarz

Regionalny Ośrodek Debaty 

Międzynarodowej w Katowicach

ul. Reymonta 22, 40-029 Katowice

Biuro jest czynne od poniedziałku 

do piątku w godzinach od 10 do 18

 

tel. 579-632-319

mail: rodm@rodm-katowice.pl

www.rodm-katowice.pl

 

Zadanie dofinansowane ze środków 

Ministerstwa Spraw Zagranicznych

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon

ORGANIZATORZY:

PARTNERZY: