Przegląd prasy 14.02.18

Piotr Jendroszczyk, “Polityczny chaos po niemiecku”, Rzeczpospolita, 13 lutego 2018 r. Kończy się przywództwo Martina Schultza w niemieckiej SPD. Jego następczynią zostanie prawdopodobnie Andrea Nahles, minister pracy i spraw socjalnych wielkiej koalicji z ostatniej kadencji. Utrata władzy w partii grozi także Angeli Merkel - być może już za dwa lata ogłoszone zostanie nazwisko jej następcy, co SPD może wykorzystać, by wyjść z koalicji rządowej przed końcem kadencji.


Wywiad z Naftali Bennettem, Tygodnik Powszechny, 18 lutego 2018 r. Minister edukacji Izraela twierdzi, że obecny kryzys w stosunkach polsko-izraelskich może sprawić, że opinia publiczna w Izraelu może stać się bardziej świadoma historii II wojny światowej. Młodych mieszkańców Izraela uczy się głównie o zagładzie Żydów, a niemal pomija się, to co w tym czasie przeżywały narody zaatakowane przez Niemców.


Wywiad z ministrem Jackiem Czaputowiczem, Gazeta Polska, 14 lutego 2018 Minister Spraw Zagranicznych RP skomentował pomysł, który pojawił się w kręgach amerykańskich konserwatystów, by przenieść amerykańskie bazy wojskowe do Polski. Zauważył, że wcześniej tego typu pomysły w ogóle się nie pojawiały. Polska jest gotowa stworzyć infrastrukturę potrzebną do przyjęcia baz, co byłoby zbieżne z interesami naszego kraju.


Grzegorz Osiecki, “Rządowy zespół ds. public relations”, Dziennik Gazeta Prawna, 14 lutego 2018 Rząd chce stworzyć nową instytucję, która będzie reagować w sytuacji nagłych kryzysów wizerunkowych Polski za granicą. Instytucja ma podlegać bezpośrednio premierowi, a na jej czele być może stanie Michał Dworczyk, obecnie szef KPRM. Ma mieć luźną strukturę, stworzą ją urzędnicy oddelegowani z MSZ, MON i ministerstwa kultury.


Marek Wilczyński, “Polska-Ukraina. Dokąd zmierzają wzajemne relacje?”, Przegląd Polityczny 145/146/2017 Imigracja Ukraińców do Polski ma charakter stricte ekonomiczny. Społeczne relacje polsko-ukraińskie są dobre, Ukraińcy są dobrze przyjmowani w Polsce. Główną przyczyną napięć polsko-ukraińskich są różnice w opisywaniu i interpretowaniu faktów historycznych.


Wywiad z prof. Janem Żarynem, DoRzeczy, 12-18 lutego 2018 r. Izraelska interpretacja Drugiej Wojny Światowej jest podobna bardziej do rosyjskiej niż polskiej. Dla Żydów nadejście Armii Czerwonej oznaczało uniknięcie biologicznej zagłady, tymczasem dla Polaków oznaczało nadejście drugiego okupanta. Z tej różnicy w rozumieniu historii wypływają napięcia polsko-izraelskie. Nie chodzi o to, by zmuszać Żydów do zmiany własnej opowieści, lecz o to, by Polska mogła mieć własną, inną od żydowskiej.14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie