Przegląd prasy 07.02.18

The Economist , 3-9.02.18 „Dangerous waltz”

W krajach Europy populiści co raz częściej wchodzą do politycznego głównego nurtu. W Austrii populistyczno-prawicowe FPO weszło do koalicji rządowej wspólnie z centro-prawicową OVD. Ruch Pięciu Gwiazd we Włoszech w sondażach osiąga niemal 30-procentowe poparcie, a skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci kilkunasto-procentowe. O ile w krajach Europy Środkowo-Wschodniej populizm ma zwykle charakter prawicowy, to im dalej na zachód kontynentu, tym większe znaczenie ma lewicowy populizm. Nawet gdy populiści nie wchodzą do instytucji publicznych, to ich hasła przejmują stare partie głównego nurtu.


The Economist , 3-9.02.18 „An unhappy marriage”

Turcja coraz dalej do NATO. Recep Erdogan kieruje swój kraj na kurs kolizyjny z NATO, za to zbliża się do Rosji. Ostatnio zakupiła od Rosji dwie baterie wyrzutni rakiet S-400, które są niekompatybilne z systemami NATO.


Pierre Rimbert, Le Monde diplomatique , edycja polska, styczeń 2018, „Niemcy w kleszczach narodowego konserwatyzmu”

Relacje USA i Niemiec są najgorsze od lat. Niemcom nie po drodze z obecną polityką zagraniczną USA – nowe sankcje wymierzone w Rosję uderzają w niemiecki biznes. Tymczasem z drugiej strony Polska i Węgry, najbliżsi gospodarczy partnerzy Niemiec, przychylnym okiem patrzą na politykę Donalda Trumpa.


DER SPIEGEL, „Brr... Exit!”, Forum, wydanie specjalne, 1/2018

Po głosowaniu w sprawie Brexitu nastroje na Wyspach są coraz bardziej antyimigranckie. Rodowici Brytyjczycy dają do zrozumienia imigrantom, także z Europy Środkowo-Wschodniej, że nie są mile widziani w ich kraju. Policja często nie reaguje na zgłaszane przypadki nękania czy inwigilacji.


Rafał Woś, „Nagość kontra własność”, Polityka, 7-13.02.18

Mieszkańcy Ugandy sprzeciwiają się wyprzedaży ziemi zagranicznym inwestorom. Dla mieszkańćów rolniczej Ugandy sprzedaż ziemi może oznaczać głód. Jedną z form protestu było blokowanie drogi przed ministerialnym pojazdem, przez nagie mieszkanki Ugandy.


Elsa Lisell, „Big Data w psychologii”, Liberte, zima 2018

Ludzie zostawiają co raz więcej swoich śladów w sieci. Nasza codzienna aktywność w internecie pozostawia tak wiele danych, że firmy mogą je wykorzystywac we własnym celu. W wielu wypadkach użytkownicy nawet nie są świadomi manipulacji, którym zostają poddawani przez portale i właścicieli danych. To może zagrażac prawom człowieka.


Witold Gadomski, „Czy przyszedł dzień zapłaty za lunch”, Gazeta Wyborcza, 7.02.18

Fala spadków na giełdach może być wywołana przez ekspansywną politykę pieniężną banków centralnych na świecie. Luzowanie ilościowe, które miało nakręcić gospodarkę, spowodowało głównie wzrosty na giełdach. Być może nadchodzi czas zapłaty za eksperymenty banków centralnych.4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie