Przegląd wydarzeń międzynarodowych 8.08“Państwo z łatwopalnej tektury”, Maja Narbutt, Sieci, 06.12.08.2018

Pożar w greckim kurorcie Mati, w którym zginęło 90 osób, był spowodowany całym szeregiem zaniedbań ze strony władz oraz samych Greków. Nie było przygotowanych planów ewakuacyjnych, a przed pożarem zaniechano działań, które mogły pomóc go uniknąć. Akcja ratunkowa była chaotyczna i spóźniona. Głównym jednak powodem była samowola budowlana powszechna w całej Grecji, która spowodowała, że budowane bez pozwoleń domy blokowały drogi ewakuacyjne.


“Pekin zwodzi świat”, Łukasz Czarnecki, Do Rzeczy, 06.12.08.2018

Chiny wprowadziły cały szereg kolejnych przepisów uderzających w chrześcijan i muzułmanów. Ze wszystkich sklepów internetowych zniknęła Biblia. W prowincji Henan zakazano uczestnictwa w Mszy Św. osobom poniżej 18 roku życia. Już w 2014 r. zakazano muzułmanom pościć podczas Ramadanu, a w ubiegłym roku wprowadzono prawo zakazujące dawania islamskich imion. Są również doniesienia, że bardziej krnąbrni muzułmanie trafiają do ośrodków reedukacyjnych.


“Na południe od Sahary”, Joanna Mąkosa, Tygodnik Powszechny, 12.08.2018

W latach 2014-2017 wniosek o azyl w Europie złożyło milion imigrantów z Afryki Subsaharyjskiej. Tylko w Syrii wskaźnik migracji jest wyższy. Powodem są m. in. ryby wyławiane na masową skalę z wód wokół Afryki przez chińskie i europejskie statki, co sprawia, że tamtejsi rybacy muszą kończyć działalność. Największa fala migracji z Afryki może więc dopiero nadejść, gdyż krok ten rozważa kolejnych kilka milionów Afrykańczyków.


“Nawrócony kapitan”, Piotr Łukasiewicz, Polityka, 08-13.08.2018

W Pakistanie władzę zdobył Ruch Sprawiedliwości. Premierem został jego lider Imran Khan, była gwiazda sportu, kapitan reprezentacji Pakistanu w krykiecie. Głosi on konieczność walki z korupcją oraz budowy państwa opiekuńczego. Krytykuje również bezprawne akcje przy użyciu dronów przeciw talibom prowadzone przez USA. Khan nie wywodzi się z wielkich politycznych rodów, które do tej pory rządziły Pakistanem.


“Afrykańska awantura Putina”, Antoni Rybczyński, Gazeta Polska, 08.08.2018

W Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA) zamordowanych zostało 3 rosyjskich filmowców, którzy kręcili film dokumentalny o Kompanii Wagnera - rosyjskim oddziale najemników, którzy w RŚA oficjalnie szkolą armię rządową, ale nieoficjalnie zajmują się wydobyciem surowców dzięki układom z tamtejszymi rebeliantami. Według ambasady Rosji w RŚA zabójstwo miało tło rabunkowe, jednak prawdziwym powodem mogła być chęć uciszenia filmowców przez najemników lub ich mocodawców. A tymi są ludzie związani z Kremlem.  13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie