Przegląd wydarzeń międzynarodowych 6.06.2018r.“PiS chce się zapisać do większej partii”, Bartosz Wieliński, Agata Kondzińska, Gazeta wyborcza, 06.06.2018

Politycy PiS sondują możliwość przystąpienia po wyborach europejskich do największej frakcji w PE Europejskiej Partii Ludowej, w której jest m. in. Fidesz. PiS chce przejść do EPP, gdyż po Brexicie waga frakcji Europejskich Konserwatystów bardzo spadnie, ponieważ jej fundamentem są brytyjscy torysi. Jednak planom PiS może przeszkodzić PO, która już zapowiada sprzeciw.


“Atak na wolny transport odparty”, Paweł Różyński, Rzeczpospolita, 06.06.2018

Komisja Parlamentu Europejskiego zaproponowała wyłączenie kierowców firm transportowych z dyrektywy dot. pracowników delegowanych. Oznacza to, że PE najprawdopodobniej zagłosuje za wyłączeniem. To zwycięstwo Polski i polskich firm transportowych, które mają obecnie jedną czwartą rynku i są na pierwszym miejscu w UE. Objęcie ich dyrektywą o pracownikach delegowanych sprawiłoby, że stałyby się mniej konkurencyjne.


“Koniec kapitalizmu”, Łukasz Wójcik, Polityka, 06-12.06.2018

W dwa duże i ważne kraje uderzył obecnie kryzys walutowy. W Argentynie peso traci na wartości, a inflacja wynosi 25 proc. Podwyżka stóp procentowych do 40 proc. niewiele pomogła. W Turcji lira straciła w sumie 20 proc., jednak prezydent Erdogan sprzeciwia się dużym podwyżkom stó, co może spowodowac dalsze załamanie tureckiej waluty. Turecki i argentyński kryzys walutowy może się rozlać na inne kraje metodą reakcji łańcuchowej, jak w latach 90., gdy kryzys walutowy dotknął kraje od Brazylii, przez Rosję, aż po Koreę Południową i Indonezję.


“Stała baza USA w Polsce”, Antoni Rybczyński, Gazeta Polska, 06.06.2018

Polska stara się o instalację w Polsce stałej bazy wojsk USA. Jest gotowa wyłożyć na ten cel 2 mld dolarów, by przygotować niezbędną infrastrukturę. Wstępna reakcja Pentagonu oraz anglosaskich mediów jest pozytywna. Rzecznik Kremla ogłosił, że Rosja może zareagować zwiększeniem własnych sił w regionie. Mogłoby to być też niekorzystne dla Niemiec, w których stacjonują obecnie wojska USA, które mogłyby być przeniesione do Polski.


“Cicha rewolucja”, Patrycja Bukalska, Tygodnik Powszechny, 10.06.2018

W referendum w Irlandii dot. wykreślenia z konstytucji zakazu aborcji aż 66 proc. wyborców zagłosowało za. Oznaczać to będzie liberalizację przepisów aborcyjnych w Irlandii, gdzie przeprowadzanych jest obecnie najmniej aborcji w UE. W Irlandii zachodzi zmiana społeczna spowodowana m. in. skandalami pedofilskimi w Kościele katolickim. Już w 2015 r. przeprowadzono tam referendum ws. małżeństw homoseksualnych.  


“Bierna Europa w dynamicznym świecie”, Szewach Weiss, Do Rzeczy, 04-10.06.2018

Na świecie zachodzą bardzo gwałtowne zmiany, tymczasem Unia Europejska zupełnie nie stara się na nie wpływać. Obecnie najbardziej liczące się mocarstwa to USA< Rosja, Iran, Korea Północna i Turcja. Wśród głównych graczy nie ma UE, co jest błędem europejskich przywódców.


Jest również możliwość obejrzenia nagrania z prasówki - jest ono dostępne na naszym facebooku.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie