Przegląd wydarzeń międzynarodowych 5.09


“Media społecznościowe wzięły Iran pod lupę”, Adam Pawluć, Dziennik Gazeta Prawna 05.09.2018

Po raz pierwszy Facebook wskazuje Iran jako państwo mające prowadzić skoordynowaną kampanię dezinformacyjną. Według władz firmy zablokowane zostały 652 konta, strony i grupy dotychczas kontrolowane przez Republikę Islamską. Odbiorcami byli nie tylko Amerykanie ale również użytkownicy z Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Europy, w przypadku tej ostatniej, celem ataków była szczególnie Wielka Brytania. Również Twitter zaangażował się w walkę z irańską dezinformacją, blokując 284 kont. Media społecznościowe są wykorzystywane jako skuteczne i ogólnodostępne narzędzie w kampaniach dezinformacyjnych wykorzystywanych przez Federację Rosyjską oraz jak się okazuje również Iran. Według ekspertów taki rodzaj aktywności będzie wzrastał, szczególnie w okresie ważnych wydarzeń politycznych, w tym przypadku wyborów do amerykańskiego Kongresu.


“Chiński prezent dla Afryki”, Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita 05.09.2018

Pekin zapowiada wielomiliardową pomoc dla Afryki i nowe, wielkie inwestycje. Kwestie te były omawiane na VII Forum współpracy Chiny-Afryka, na którym 3. września w Pekinie zjawiło się ponad 50 afrykańskich przywódców. W latach 2000-2016 Chiny zainwestowały na kontynencie afrykańskim już 125 mld dolarów, a 10 tys. chińskich firm stale rozszerza swoją działalność. Coraz więcej ekonomistów uważa działalność rządu w Pekinie za nowe oblicze kolonializmu i zarzuca Chinom uprawianie tzw. dyplomacji pułapki kredytowej, ponieważ oferują swoją pomoc bez jakichkolwiek warunków finansowych i politycznych, a wartość pożyczek jest znacznie zawyżona. Natomiast kraje afrykańskie chętnie korzystają z chińskiej pomocy, jak np. Kenia, RPA, Sudan i Dżibuti.


“Szwecja w ruinie?”, Tomasz Walat, Polityka 05.09-11.09.18

9 września w Szwecji rozpoczynają się wybory, które według komentatorów mają okazać się najbardziej dramatyczne w powojennej historii kraju. Pomimo zwykle dochodzącej do 90 proc. frekwencji, może nie dojść do jasnego rozstrzygnięcia kto obejmie władzę w kraju na następne cztery lata. W kampanii dominował klimat łagodnego optymizmu dzięki dobrej sytuacji ekonomicznej kraju, zostały również poruszone kwestie imigracji, służby zdrowia, oświaty oraz zwalczania przestępczości. Nagłaśniane przez światowe media przypadki zachowań przestępczych wśród uchodźców, podbijają słupki ugrupowaniom populistycznym, natomiast tegoroczne upalne lato, susza oraz pożary, zwiększają popularność Zielonych. Dodatkowo, po raz pierwszy zaproszono do nadzorowania obserwatorów OBWE, aby odpowiedzieć na zarzuty Władimira Putina dotyczące kontrolowania wyborów w Rosji.


“Chemnitz: śmierć i nienawiść”, Grzegorz Szymanowski, Tygodnik Powszechny, 05.09.2018

W nocy z 25 na 26 sierpnia w mieście Chemnitz w Niemczech, od ciosów nożem zginął 35-letni mężczyzna a dwóch innych zostało rannych. Sytuacja wciąż jest napięta, ponieważ podejrzanymi o dokonanie zbrodni są uchodźcy: Syryjczyk oraz Irakijczyk. Po tragedii w mieście doszło do protestów, które przekształciły się w zamieszki, które policja opanowała z dużym trudem. Sytuacja stanowi poważny problem dla niemieckiego rządu i legitymizacji polityki azylowej, która w coraz większym stopniu polaryzuje niemieckie społeczeństwo.


“Oferta Orbana dla Berlina”, Jacek Karnowski, Sieci, 03.09.09.2018

Na początku sierpnia szef węgierskiego rządu Viktor Orban wygłosił przemówienie, w którym poruszył kwestie europejskie oraz temat relacji z Rosją i Ukrainą. Głównym celem wystąpienia było zapewnienie Berlina, że po spełnieniu pewnych warunków, działania niemieckiego rządu mogą liczyć na poparcie Budapesztu. Według komentatora politycznego Józefa Orła, Europa została przez Orbana podzielona na kraje, które powinny obawiać się zagrożenia ze strony Rosji oraz te, które są bezpieczne. Odnosi się to do relacji niemiecko-amerykańskich i niedawnego spotkania Kanclerz Niemiec z rosyjskim Prezydentem, na którym omawiane były warunki zniesienia sankcji nałożonych na Rosję oraz kwestia Ukrainy.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie