• dszafarczykinnowac

Przegląd wydarzeń międzynarodowych 31.10.2018 r.

“Kto i kogo nie lubi w Rosji” Andrzej Łomanowski Rzeczpospolita 31.10-01.11.2018


Ksenofobia wśród Rosjan i niechęć do innych narodów jest obecnie większa niż w okresie rozpadu Związku Radzieckiego. Według danych ekspertów 8-13% dorosłej ludności kraju stanowi “twarde jądro” ksenofobów. Następne 20-30% Rosjan to grupa, której utajona agresja może przerodzić się w jawną w przypadku narodowej mobilizacji. Niechęć wobec Żydów i Czeczenów została zamieniona na wrogość wobec Chińczyków i migrantów zarobkowych z Azji Środkowej. Ponadto, wśród narodów, których Rosjanie nie tolerują, znajdują się również Ukraińcy, co jak podkreślają socjologowie, jest wynikiem wpływu rządowej propagandy od 2014 roku. Natomiast grupy szczególnie narażone na wrogie ataki w Rosji to Romowie oraz czarnoskórzy. Powodów dla których Rosjanie czują niechęć do ostatniej grupy, nie da wytłumaczyć.


“USA - zakładnicy saudyjskiego księcia” Łukasz Wójcik, Polityka 30.10-06.11.2018


Administracja Trumpa za dużo zainwestowała w sojusz z saudyjskim następcą tronu, aby poćwiartowanie dziennikarza mogło coś tu zmienić. Ponadto, jeden z byłych doradców prezydenta Turcji twierdzi, że morderstwo Chaszogiego było dla Erdogana jak dar od Boga. Turcja jest krajem, w którym więzi się najwięcej dziennikarzy, jednak sprawa morderstwa szybko ucichła. W środowisku ekspertów panuje pogląd, że między USA, Arabią Saudyjską oraz Turcją zostało zawarte porozumienie, które (w zamian za milczenie Turcji) ma zapobiec kompromitacji, czego skutkiem byłoby zawieszenie sojuszu z Rijadem. Również w niedługim czasie, Arabia Saudyjska może zostać zmuszona do przyjęcia nowej modelu gospodarczego, który nie będzie oparty jedynie na sprzedaży ropy naftowej, aby uchronić się od powtórki z 1979 roku w Iranie.


“Na włoskiej skórze” Tomasz Łysiak, Gazeta Polska 31.10.2018


Stefano Cucchi, to imię i nazwisko zna każdy Włoch. Sprawa jego śmierci w 2009 roku powraca co chwilę na czołówki gazet. W tych dniach z dwóch powodów - Netflix wypuścił doskonały film oparty na tej historii, a sam casus po raz kolejny trafił na wokandę, dzięki nowym zeznaniom jednego z karabinierów. To historia rzymskiego trzydziestolatka, narkomana, który został zatrzymany przez karabinierów i pobity na posterunku, w skutek czego sześć dni później zmarł. Dziś milczenie przerywa jeden ze świadków. O sprawiedliwość walczy również siostra zmarłego, która założyła stowarzyszenie, mające na celu pomoc ofiarom podobnej przemocy. Ponadto, okazuje się, że przypadków znęcania się i bezduszności urzędniczej było znacznie więcej.


“Oczami Niemców” Łukasz Warzecha, Do rzeczy, 29.10-04.11.2018


Aby zrozumieć niemieckie media, trzeba w pierwszej kolejności zrozumieć niemiecki sposób myślenia o państwie i polityce. Niemiecki system medialny został opracowany i wdrożony po II wojnie światowej, pod kontrolą aliantów. Celem było zapobieżenie powtórce z lat 30., gdy jednej partii i jednemu dyktatorowi łatwo było przejąć wszystkie media. Obecnie system jest rozdrobniony i podzielony między landy oraz wyposażony w bariery odporne na polityczne naciski. Przywiązanie do procedur i instytucji, skutkuje zachowaniem obiektywizmu oraz rzetelności.


8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie