• dszafarczykinnowac

Przegląd wydarzeń międzynarodowych 29.11.2018

“Bohaterowie są zmęczeni” Jakub Mielnik, Wprost 26.11. - 02.12.18


Od bexitu po wojny celne z USA i spory w strefie euro przywódcy UE miotają się, próbując zapanować nad kolejnymi kryzysami. Zadania nie ułatwia im słabnące poparcie wyborców we własnych krajach. Ratowanie Europy stało się ostatnio bardzo wyczerpującym zadaniem. Kiedyś to zadanie było prostsze, bo i zagrożenia w dużej mierze wyimaginowane. Brexit miał być operacją ratunkową dla Unii, lekarstwem na biurokrację, regulację i socjalizm, osłabiający wolny, europejski rynek. Natomiast pozycja Theresy May wciąż słabnie. Również poparcie francuzów dla prezydenta Emmanuela Macrona systematycznie spada - jego notowania w kraju nie przekraczają 26 procent. Natomiast na gruncie europejskim wciąż utrzymuje pozycję silnego gracza dzięki projektom, którym przychylna jest brukselska biurokracja. Z kolei Angela Merkel za tydzień nie będzie już przywódcą swojej partii i nie jest pewne czy dotrwa do końca swojej kadencji. Czy zmiany w polityce państw członkowskich będą również oznaczały zmianę dla całej Unii Europejskiej? Zwrot w stronę strategicznego partnerstwa z Rosją i Chinami nie jest już tak nieprawdopodobny.
“Klimatyczna przepaść” Michał Niewiadomski, Rzeczpospolita 29.11.18


Komisja Europejska zaprezentowała nową strategię energetyczną do 2050 roku, w której widać nie tylko ambicję światowego lidera w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, ale przede wszystkim odpowiedź na wyzwania klimatyczne, przed jakimi staje obecnie cały świat. Dokument ten ma być dyskutowany na grudniowym szczycie klimatycznym w Katowicach, aby wyraźnie podkreślić, że redukcje emisji są możliwe do wdrożenia przy jednoczesnym utrzymaniu wzrostu gospodarczego. Polska powinna również opracować odpowiedzialną strategię energetyczną, która odpowiedziałaby na jej obecne potrzeby oraz przyszłe wyzwania.
“Obywatelstwo na sprzedaż” Teresa Stylińska, Do rzeczy 26.11 - 02.12.18


Usługa sprzedaży obywatelstwa rozwija się w zawrotnym tempie. W ostatnich latach prawdziwymi potentatami na tym polu stały się Malta i Cypr. Wśród oferentów można znaleźć również USA, Portugalię, Łotwę, Bułgarię oraz Australię, które umożliwiają skorzystanie z tzw. złotej wizy lub specjalnego programu dla inwestorów, dającego, zależnie od kraju, prawo pobytu lub obywatelstwo. Jednak, aby móc skorzystać z takich korzyści, trzeba zainwestować. Na Cyprze kandydat musi zainwestować 2 mln euro, za co po trzech miesiącach może stać się pełnoprawnym obywatelem i dzięki temu korzystać z przywilejów Unii Europejskiej. Dla Malty program sprzedaży obywatelstwa w zamian za inwestycje okazał się niezwykle korzystny i spowodował nadwyżkę w budżecie. Według ekspertów obywatelstwo na sprzedaż ma być przedmiotem unijnego raportu jeszcze w tym roku.
“Zaufany kucharz Putina” Antoni Rybczyński, Gazeta Polska 28.11.18


Jego menu posmakowało Władimirowi Putinowi. Później rzucił armię trolli na front amerykańskiej kampanii prezydenckiej, zwalczał opozycję w Rosji, finansował najemników w Donbasie i Syrii. Jewgienij Prigożin jest rosyjskim biznesmenem, pochodzącym (jak i sam prezydent Putin) z Leningradu. W latach 80. zamieszany był w prostytucję dziecięcą, później sprzedawał jedzenie na ulicznych stoiskach i otworzył restaurację, która szybko stała się centrum spotkań zagranicznych przywódców. Jednak od 2012 roku holding Concord Prigożin zajmuje się przede wszystkim prowokacjami politycznymi, finansowaniem rosyjskich najemników w Syrii oraz pozyskiwaniem prawa do eksploatacji złóż minerałów w innych krajach.2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie