Przegląd wydarzeń międzynarodowych 27.06.2018r.

Zaktualizowano: 29 cze 2018“Granice grillowania Polski”, Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, 27.06.2018

Jeśli spór o praworządność między Polską a Komisją Europejską będzie się posuwać do przodu, wzrośnie odpowiedzialność Brukseli. UE swoimi działaniami przemieniła wiele tradycyjnie proeuropejskich społeczeństw w narody eurosceptyczne. Na przykład Greków, którzy przebili już w eurosceptycyzmie Brytyjczyków, a także Włochów oraz Czechów. UE powinna więc być w sporze z Polską elastyczna, by nie zrazić do siebie kolejnego narodu.


“Czy Merkel przetrwa”, Grzegorz Szymanowski, Tygodnik Powszechny, 01.07.2018

Wśród niemieckich chadeków pierwszy od wielu lat bardzo głęboki spór między CDU i bawarską CSU. Szef MSW Horst Seehofer z CSU chce reformy polityki migracyjnej Niemiec - m. in. chciałby zatrzymywać na granicach imigrantów, którzy wystąpili o azyl już w innym kraju. Na to nie chce zgodzić się kanclerz Merkel. Spór ten może się skończyć rozpadem koalicji rządzącej w Niemczech.


“Chwiejny włoski but”, Martin Hesse (Der Spiegel), Forum, 13/2018

Nowa koalicja rządowa we Włoszech jest bardzo egzotyczna. Łączy skrajnie prawicową Ligę z lewicującym Ruchem Pięciu Gwiazd, których wyborcy nie darzą się zaufaniem. Program koalicji łączy w sobie obniżki podatków oraz wydatki socjalne, co może kosztować budżet 109 mld euro. Niepokoi do urzędników unijnych, gdyż Włochy mogą w ten sposób pogłębić nieprzestrzeganie unijnego paktu stabilności. Nowa koalicja ma jedynie 30 głosów przewagi nad opozycją, co przy chwiejnym włoskim systemie politycznym może sprawić, że nie dotrwa ona do końca kadencji. Akces do stanowiska premiera zgłasza już Silvio Berlusconi.


“Zbrojeniowa ofensywa Bukaresztu”, Konrad Wysocki, Gazeta Polska, 27.06.2018

Rumunia zamierza wydać do 2026 r. 11 mld dolarów na modernizację armii. Zamierza m. in. kupić 3 okręty podwodne, 4 korwety wielozadaniowe, amerykański system rakietowy HIMARS oraz powiększyć flotę myśliwców F-16. Rumunia aspiruje do miana jednego z najsilniejszych bastionów wschodniej flanki NATO. Obecnie jej wojska są sklasyfikowane na 40 miejscu w rankingu Global Firepower.


“Rozłam w Jobbiku”, Grzegorz Górny, Sieci, 25.06-01.07.2018

Po przegranych wyborach parlamentarnych na Węgrzech doszło do rozłamu w nacjonalistycznej partii Jobbik. Do dymisji podał się jej były szef Gabor Vona, jednak część działaczy chce głębszych rozliczeń oraz zaostrzenia kursu. Stworzyli wewnątrzpartyjną platformę “My Sami”, jednak zostali za to usunięci z partii. Ich wyrzucenie spowodowało odejście z Jobbiku wielu innych działaczy.


“Znikający Meksyk”, Artur Domosławski, Polityka, 27.06-03.07.2018

W niedzielę w Meksyku mają się odbyć w wybory prezydenckie, parlamentarne oraz samorządowe. W czasie kampanii zginęło aż 107 kandydatów, którym nie podoba się infiltracja polityki przez mafię. Zostali oni zamordowani przez kartele. W ostatniej dekadzie w wojnie państwa z kartelami oraz karteli między sobą zginęło już 150 tys. osób.  


Jest również możliwość obejrzenia nagrania z prasówki - jest ono dostępne na naszym facebooku.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie