Przegląd wydarzeń międzynarodowych 25.07“Od Reagana do Tuska”, Przemysław Żurawski vel Grajewski, Gazeta Polska, 25.07.2018

Bilans podróży Trumpa do Polski jest niejednoznaczny, jednak należy ją oceniać na chłodno. Efekty szczytu NATO są dla Polski pozytywne, szczególnie deklaracja o realizacji programu 4x30, co było postulatem krajów naszego regionu. Jednak podczas wizyty w Wielkiej Brytanii Trump postulował “twardy Brexit”, co jest niezgodne z polskim interesem. Podczas spotkania z Putinem Trump popełnił błąd, gdyż wciągnął Putina w wewnętrzne rozgrywki polityczne w USA.


“Putin zwycięzca?”, Ziemowit Szczerek, Polityka, 25-31.07.2018

Putin jest na fali - zarówno Mundial w Rosji jak i spotkanie z Trumpem w Helsinkach może uznać za sukces. Przywódca Rosji staje się wzorem populistów w Europie - według sondażu we włoskiej “La Reppublica” Włosi uznali go wręcz za “przywódcę przyszłości”. Europejska prawica daje się uwieźć jego skuteczności. Coraz większe wpływy Rosji widać także na Bałkanach.


“Kalifat odradza się w Afryce”, Mateusz Mazzini, Przegląd, 23-29.07.2018

ISIS przeniosło swoją aktywność do Afryki. Jest szczególnie aktywne w pasie od Somalii na wschodzie po Senegal na zachodzie kontynentu. W Somalii dominuje współpracujące z nim Asz-Szabab, a w Nigerii aktywne jest Boko Haram, będące jego bezpośrednią frakcją. Komórki ISIS działają też w Mali, Czadzie, Kamerunie oraz Nigrze. ISIS prowadzi też działania rekrutacyjne na szeroką skalę w Tunezji.


“Ukryte pod szachownicą”, Dariusz Kałan, Tygodnik Powszechny, 29.07.2018

Chorwacki futbol jest niezwykle mocno związany z polityką. Już od okresu przed rozpadem Jugosławii Chorwacka Wspólnota Demokratyczna Franjo Tudmana wykorzystywała go do podgrzewania nastrojów niepodległościowych. Dla Chorwatów kibicowanie reprezentacji to najważniejsza forma wyrażania patriotyzmu. Jednak wbrew pozorom chorwacki futbol ma poważne problemy - jest przeżarty korupcją, a piłkarska infrastruktura jest w fatalnym stanie.


“Grupa trzymająca piłkę”, Jacek Przybylski, Do Rzeczy, 23-29.07.2018

 Współczesny futbol staje się polem do realizowania ambicji przez bogaczy z całego świata. Juventus Turyn, który kupił właśnie Cristiano Ronaldo za 112 mln euro, jest od 100 lat zarządzany przez klan Agnellich, władających też koncernem Fiat. Gigantyczne pieniądze w Chelsea włożył rosyjski oligarcha Roman Abramowicz, a w Manchester City Szejk Mansour bin-Zayed. We francuskie PSG zainwestowali Katarczycy, a w angielski Fulham pakistańczyk Shahid Khan.8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie