Przegląd wydarzeń międzynarodowych 19.09.“Piękna Sahra i imigranci”, Maciej Nowicki, Newsweek, 17-23.09.18

W Niemczech na początku września ogłoszono powstanie nowego politycznego ruchu Aufstehen, na czele którego stanęła Sahra Wagenknecht. Profil ruchu ma charakter lewicowy a zarazem nacjonalistyczny, zbliżając się w dominującym w Niemczech sporze o imigrację do radykalnie prawicowej AfD. Wagenknecht wielokrotnie krytykowała politykę imigracyjną Angeli Merkel domagając się natychmiastowego ograniczenia liczby uchodźców. W związku z faktem, iż nastroje społeczne przesuwają się w Niemczech coraz bardziej w prawo, wybór liderów Aufstehen wygląda na mocno pragmatyczny. Nie atakując islamu konsekwentnie podkreślają, że między imigrantami a biedniejszymi Niemcami toczy się wojna ekonomiczna. W sondażu przeprowadzonym kilka dni po powstaniu ruchu blisko 35% badanych zadeklarowało gotowość głosowania na ruch, o ile przekształci się on w parię.


“Trumpa nie jest łatwo złamać”, rozmowa z Matthew Tyrmandem, Marcin Makowski, Do Rzeczy, 17-23.09.18

Nie ustaje zażarty spór o prezydenturę Donalda Trumpa. W USA premierę miała niedawno książka “Strach” autorstwa Boba Woodwarda - jednego z dziennikarzy, którzy ujawnili w latach 70. aferę Watergate. Główna teza książki mówi, że Biały Dom pogrążony jest w chaosie a czołowi przedstawiciele administracji m.in. ukrywają przed prezydentem ważne dokumenty, aby nie dopuścić do podejmowania pewnych decyzji. Mówi się o powstaniu “wewnętrznego ruchu oporu” w Białym Domu, który ma działać w interesie prawdziwego republikanizmu, rzekomo zagrożonego przez Trumpa. Większość doniesień opiera się jednak na anonimowych, jednostronnych przekazach. Lewica amerykańska chciałaby, aby Amerykanie kupili tę wizję waszyngtońskiego domu wariatów, prowadzącą w prostej drodze do zastosowania 25. Poprawki oraz odwołania Trumpa ze stanowiska. Wzmaga to w prezydencie poczucie przebywania w oblężonej twierdzy, co w efekcie usztywnia politykę i stosowaną retorykę.


“Coś się zepsuło w Bullerbyn”, Aleksandra Rybińska, Sieci, 17-23.09.18

W ostatnich wyborach do Riksdagu Szwedzcy Demokraci uzyskali 17,6 proc. głosów. To o 5 proc. więcej niż cztery lata temu. Tym samym ugrupowanie stało się języczkiem u wagi, który może wpłynąć na kształt rządu wymuszając na tradycyjnych partiach (zarówno blok centrolewicowy jak i centroprawicowy uzyskały po ok. 40 proc. głosów) realizację choćby części jego postulatów. Rozmowy koalicyjne będą trudne, choć oba centrowe bloki wykluczyły już utworzenie “wielkiej koalicji” na wzór niemiecki. Za popularność partii Szwedzcy Demokraci odpowiada rosnące w społeczeństwie szwedzkim poczucie dysonansu. Napięta sytuacja w kraju, lawinowo rosnąca liczba imigrantów, którzy nie identyfikują się z kulturą nowego miejsca zamieszkania, rosnąca przestępczość w szwedzkich miastach (np. Malmo) nie pasują do lansowanego szczególnie przez Socjaldemokrację obrazu Szwecji jako kraju równowagi i harmonii. Wielokulturowy raj zdążył zamienić się w koszmar.


“Węgry chcą same bronić swoich granic”, Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, 19.09.18

Węgry nie zgadzają się na zwiększenie kompetencji unijnej agencji Frontex, która miałaby przejąć część kompetencji w ochronie węgierskich granic. “Nie zrezygnujemy z prawa do ochrony granicy i nie pozwolimy, by odebrano nam cokolwiek w tym zakresie” - podkreśla premier Viktor Orban. Przy okazji Orban zapowiada też, że Węgry pozwą Parlament Europejski do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z uruchomieniem procedury z art. 7 Traktatu o UE.


Zapraszamy do naszej siedziby. Periodyki, z których pochodzą wybrane artykuły są dostępne w naszej czytelni. RODM Katowice otwarty codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie