• dszafarczykinnowac

Przegląd wydarzeń międzynarodowych 12.09


Puszka z demonami” Ziemowit Szczerek, Polityka 12.18.09.2018

Pomysł prezydentów Serbii i Kosowa dotyczący zmiany granic między państwami może wydawać się prosty i logiczny. Natomiast jego implikacje mogą rozgrzać bałkański kocioł od nowa. Etnicznie podzielone państwa próbują dojść do porozumienia i dokonać wymiany terytoriów zamieszkanych przez Serbów oraz Albańczyków. Pomysłowi podziału Kosowa sprzeciwiają się europejscy politycy m.in. kanclerz Merkel i organizacje takie jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jednak jak dotąd nie padły żadne konkretne propozycje wymiany terytoriów. Problemem państw regionu jest ich niska atrakcyjność, która mogłaby rozluźnić więzi etniczne bez względu na narodowość.


Brexit kruszy Zjednoczone Królestwo” Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita 12.09.2018

Większość mieszkańców Irlandii Północnej chce zjednoczenia z Republiką Irlandii, jeśli po wyjściu z Unii Europejskiej oba państwa miałaby podzielić szczelna granica. Rokowania między Londynem i Brukselą przebiegają w optymistycznej atmosferze, jednak coraz więcej Irlandczyków niepokoi się przyszłym kształtem relacji Zjednoczonego Królestwa z pozostałymi państwami UE. Sondaż instytutu Our Future, Our Choice pokazuje, że zarówno Republika Irlandii, jak i Irlandia Północna opowiadają się za zjednoczeniem. W porozumieniu wielkopiątkowym, które zakończyło dekady przemocy między protestantami i katolikami, istnieje zapis o referendum zjednoczeniowym. Również w Szkocji rośnie poparcie dla Szkockiej Partii Narodowej postulującej utworzenie odrębnego państwa.


Dwa oblicza saudyjskiego delfina” Inga Rogg, Tygodnik Powszechny 16.09.2018

Saudyjski książę Mohammed bin Salman chce być w swoim kraju reformatorem, przełamującym tabu. Obecnie kobietom wolno oglądać mecze piłki nożnej oraz (od dwóch miesięcy) samodzielnie prowadzić samochód. Następca tronu zapowiada również liberalizację gospodarki, wzmocnienie prywatnego sektora i otwarcie kraju na turystów. Jednak, według obserwatorów, książę odpowiada również za falę aresztowań działaczy na rzecz ochrony praw człowieka oraz saudyjskich przedsiębiorców, a krytyka ze strony zagranicznych partnerów nie jest mile widziana, co pokazuje przykład krytyki ze strony kanadyjskiej minister spraw zagranicznych, której skutkiem było zamknięcie ambasady Kanady, zawieszenie relacji handlowych czy skreślenie bezpośrednich połączeń lotniczych do Toronto. Eksperci twierdzą, że w ten sposób Mohammed bin Salman umacnia swoją pozycję wewnątrz kraju i daje jasny sygnał Zachodowi, że ewentualne reformy mogą dokonywać się jedynie z woli panującego.


Gwiazdy i paski już nie kręcą” Konrad Kołodziejski, Sieci 10.16.09.2018

Hollywood zawsze był ważnym ośrodkiem propagandy i źródłem amerykańskiego soft power, dzięki któremu amerykański sen, wizerunek najpotężniejszej demokracji oraz kraju, w którym spełniają się marzenia, był eksportowany na całym świecie. Od lat 60. hollywoodzka propaganda staje się jednak coraz mniej amerykańska a coraz bardziej internacjonalistyczna. Dowodem na to ma być rezygnacja twórców filmu “First Man” ze sceny przedstawiającej postać Neila Armstronga stojącego na księżycu z amerykańską flagą w tle. Wytwórnia wyjaśnia bowiem, że lot na Księżyc nie był osiągnięciem Stanów Zjednoczonych, lecz całego rodzaju ludzkiego. Czy dumna z własnych dokonań Ameryka nie jest już w Hollywood tematem na superprodukcję?


Walka informacyjna” rozmowa z gen. Romanem Polko, Artur Grabek, Wprost 10.16.09.2018

Świat po 11 września 2001 roku zmienił się diametralnie za sprawą ataków terrorystycznych, czyli przemocy stosowanej w celu zastraszenia na szeroką skalę. Celem terrorystów jest wywołanie strachu i poczucia zagrożenia, a można to osiągnąć coraz częściej poprzez wykorzystanie cyberprzestrzeni. Przejęcie kontroli nad wrażliwymi systemami informatycznymi państwa daje nieograniczone możliwości wywołania społecznego i politycznego chaosu, który podsycany byłby wojną informacyjną, czyli kreowaniem światopoglądu społeczeństwa przez agentów czy internetowych trolli działających na rzecz wroga. Walka informacyjna jest obecnie jednym z najpoważniejszych, rzeczywistych zagrożeń dla stabilności kraju, wykorzystywanych m.in. przez Rosję, co obrazuje przykład Ukrainy.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie