Przegląd wydarzeń międzynarodowych 11.07.2018r.“Gazprom to taran”, rozmowa z Jensem Hovsgardem, Do Rzeczy, 09-15.07.2018

Powstrzymanie budowy Nord Stream II będzie bardzo trudne, gdyż zostało już w zasadzie tylko uzyskanie zgody od Danii. A Gazprom używa wszelkich metod, włącznie z przekupywaniem niechętnych do projektu czy zatrudnianiem byłych agentów Stasi. Dlatego ma tak duże poparcie w Europie, choć każdy zdaje sobie sprawę, że to projekt stricte polityczny, a nie ekonomiczny.


“Teatr dwóch aktorów”, Łukasz Wójcik, Polityka, 11-17.07.2018

16 lipca Donald Trump spotka się w Helsinkach z Władimirem Putinem. Europa wstrzymuje oddech, gdyż Trump potrafi być nieprzewidywalny. Dodatkowo nie traci czasu na przygotowania, licząc na swoje umiejętności biznesowe. To sprawia, że nie wiadomo, co może Putinowi zaoferować, którego interesuje najbardziej kwestia sił wprowadzenia rozjemczych na Ukrainę oraz wycofanie się USA z Syrii.


“Szczyt, który podsycił kryzys”, Jan Rokita, Sieci, 09-15.07.2018

Szczyt Rady Europejskiej dot. rozwiązania kryzysu migracyjnego nie przyniósł żadnych jasnych ustaleń. Jedyny konkret, to odesłanie do lamusa koncepcji przymusowej relokacji imigrantów. Pozostałe ustalenia są bardzo ogólne i niewiążące. Dlatego jedynymi, którzy cokolwiek na nim ugrali są Mateusz Morawiecki i Viktor Orban. Jednak szczyt nie przybliżył Europy do rozwiązania kryzysu migracyjnego.


“Meksykański zwrot”, Jan Smoleński, Tygodnik Powszechny, 15.07.2018

Wybory prezydenckie w Meksyku zdecydowanie wygrał lewicowy antyestablishmentowy kandydat Andres Lopez Obrador. Szedł on do wyborów pod hasłami walki z nierównościami ekonomicznymi, korupcją oraz narkobiznesem. Jednak zapowiadane przez niego reformy ciężko będzie mu przeprowadzić, z powodu oporu meksykańskich elit oraz niespójności jego zaplecza politycznego.


“Na wroga trzeba patrzeć realistycznie”, rozmowa z Georgem Friedmanem, Wprost, 09-15.07.2018

Rosja nie zamierza zaatakować wschodniej flanki NATO, gdyż ma za dużo własnych problemów. Jednak w razie eskalacji napięć kluczowe znaczenie będzie miało to, jak zachowa się Białoruś. Dla Polski nie jest istotne to, czy amerykańskie bazy w Polsce są stałe czy rotacyjne. Ważniejsze jest to, jak szybko da się przemieścić na teren Polski wojska sojuszników.      


Zwyczajowo jest też możliwość obejrzenia nagrania z prasówki - jest ono dostępne na naszym facebooku.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie