Prasówka międzynarodowa 21.02.2018r.

Prasówka międzynarodowa, 21.02.2018 r.

Hanna Shen, “Sojusz przeciwko Nowemu Jedwabnemu Szlakowi”, Gazeta Polska Codziennie, 21 lutego 2018 r.

USA,


Australia, Japonia i Indie zamierzają wspólnie stworzyć alternatywę wobec chińskiego projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Obecnie jest ona w fazie początkowej, jednak będzie omawiana podczas zbliżającej się wizyty premiera Australii w USA. Alternatywę wobec NJS zamierza tworzyć również Unia Europejska, o czym wspominał MSZ Niemiec Sigmar Gabriel podczas konferencji w Monachium.


Wojciech Konończuk, “Zagubieni w dialogu”, Tygodnik Powszechny, 25 lutego 2018 r.

Nowelizacja ustawy o IPN wywołała na Ukrainie bardzo duże emocje. Spór budzi m. in. ogólny zapis o “zbrodniach ukraińskich nacjonalistów”, szeroki horyzont czasowy (1925-1950) oraz użyte w ustawie określenie “Małopolska wschodnia”. Oburzenie wywołała też przewidziana w ustawie kara 3 lat więzienia.


Maciej Kożuszek, “Europa Morawieckiego i Merkel”, Gazeta Polska, 21 lutego 2018 r.

Berlin pogodził się z faktem, że nie ma szans na zmianę rządu w Polsce, więc musi współpracować z obecnym. Dlatego też umowa koalicyjna CDU-SPD zawiera wzmiankę o “szczególnym znaczeniu partnerstwa polsko-niemieckiego”. Umowa ta przypomniała też o szczególnej roli Polski i Węgier w ponownym zjednoczeniu Europy po upadku ZSRR.


Ziemowit Szczerek, “Ballada o korzeniach”, Polityka, 21-27 lutego 2018 r.

Trwa napięcie między Grekami i Macedonią o nazwę tej drugiej. Macedończycy wykonali jednak ostatnio kilka ugodowych kroków. M. in. odebrali lotnisku w Skopje imię Aleksandra Wielkiego, a główną trasę prowadzącą do Grecji, wcześniej również nazwaną imieniem władcy antycznego imperium, nazwali “Przyjaźń”. Przedstawili też kilka wariantów nowej nazwy swojego kraju, m. in. Górna Republika Macedonii lub Północna Macedonia.


Laurent Bonnefoy, “Saudyjski impas w Jemenie”, Le Monde Diplomatique edycja polska, 1/2018

Bilans wojny w Jemenie jest tragiczny, tymczasem konflikt ten jest niemal zupełnie ignorowany przez społeczność międzynarodową. Pomimo wsparcia USA wydarzenia w Jemenie nie układają się po myśli Arabii Saudyjskiej. W Jemenie ma miejsce katastrofa humanitarna - 70 procentom powierzchni kraju grozi klęska głodowa.


Dirk Schumer, “Wszystko Co Najważniejsze”, 2/2018, tekst pierwotnie opublikowany w magazynie “Die Welt”

Bruksela niesłusznie dzieli dziś Europę na cywilizowany zachód i zacofany wschód. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej są dynamiczne, a partie rządzące w Polsce i na Węgrzech mają większy demokratyczny mandat niż brukselscy urzędnicy. Dziwnym trafem w Brukseli nikomu nie przychodzi do głowy krytykować obsadzanie niemieckiego sądu konstytucyjnego partyjnymi nominatami czy polityczne wpływy w publicznych telewizjach ARD czy ZDF.

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie