Prasówka międzynarodowa 9.05.2018r.

Zaktualizowano: 11 maj 2018
“Iran na nowej amerykańskiej osi zła”, Bartłomiej Niedziński, Dziennik Gazeta Prawna, 09.05.2018

Prezydent USA miał wczoraj ogłosić decyzję w sprawie dalszego uczestnictwa w porozumieniu dot. programu nuklearnego Iranu (wiemy już, że zadecydował o wycofaniu się z niego - przyp. RODM). Stosunki USA z Iranem są złe od początku prezydentury Donalda Trumpa. Wg Trumpa Iran nie przestrzega porozumienia, choć nie ma na to dowodów. Prawdopodobnie Trump prowadzi ostrą politykę wobec Iranu, gdyż państwo Persów zwiększyło swoją pozycję na Bliskim Wschodzie, co jest nie na rękę USA i Izraelowi.


“Ormianie dokonują cudów”, Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, 09.05.2018

Bezkrwawa rewolucja w Armenii wyniosła na fotel premiera lidera opozycji Nikola Paszyniana. W wyniku masowych protestów do dymisji podał się wcześniejszy premier Serż Sarkisjan, który jeszcze niedawno próbował rozszerzyć swoją władzę. Nie znaczy to jednak, że Armenia automatycznie przeorientuje się na Zachód, gdyż wciąż jest zależna od wsparcia z Rosji. Putin postawił Paszynianowi warunki (pozostanie w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej oraz Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym), które nowy premier Armenii przyjął.


“Czas księgowych”, Maciej Kożuszek, Gazeta Polska, 09.05.2018

Zaproponowany przez KE kształt nowego budżetu UE nie jest tak niekorzystny dla Polski, jak przewidywało wielu komentatorów nad Wisłą. Choć nakłady na politykę rolną oraz politykę spójności spadną o 5 i 10 proc., to wciąż będą one stanowić ⅔ budżetu. Co więcej, cały budżet UE prawdopodobnie wzrośnie do 1,3 bln euro (z 1,1 bln), pomimo zbliżającego się Brexitu.


“Sposób na Kima”, Jędrzej Winiecki, Polityka, 09-15.05.2018

27 kwietnia spotkali się przywódcy Korei Północnej i Południowej. Spotkanie przebiegło w zaskakująco dobrej atmosferze, a oba kraje wykonał pod swoim adresem kilka pozytywnych gestów. Korea Północna zapowiedziała przyjęcie “czasu seulskiego”, a Południowa zaprzestanie wysyłania przez przygraniczne głośniki treści obniżających morale żołnierzy północy. Jednak podobne spotkania w równie dobrej atmosferze już się w przeszłości zdarzały, lecz finalnie niewiele z nich wynikało.


“Ziemia obiecana, raj utracony”, Agnieszka Rostkowska, Tygodnik Powszechny, 13.05.2018

Szlak przerzutu imigrantów wiodący z Libii do Włoch jest coraz bardziej niebezpieczny. Po upadku reżimu Kaddafiego Libia jest bardzo niebezpiecznym miejscem, w którym kwitnie handel ludźmi. Dlatego prawdopodobnie otworzy się szlak Maroka do Hiszpanii. Maroko to jedyny kraj afrykański, który ma lądową granicę z UE - mowa o dwóch hiszpańskich eksklawach leżących w Afryce: Melilli i Ceucie. Dostęp do nich jest bardzo strzeżony, m. in. trzema linia ogrodzeń, jednak imigranci już w przeszłości dawali radę je pokonać.


“Polska. Prymus mniemany”, Piotr Gabryel, Do Rzeczy, 07-13.05.2018

Polski rząd jest zadowolony z osiągnięcia najniższego deficytu budżetowego w historii. Jednak aż 12 krajów UE miało w 2017 r. nadwyżkę. Są wśród nich m. in. Czechy, Niemcy, Dania i Szwecja. Pod względem wyniku budżetu Polska zajęła dopiero 20 miejsce w UE, wyprzedzając głównie kraje z południa Europy.  


Zachęcamy również do obejrzenia prasówki na naszym fanpage - dostępna jest tutaj.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie