Prasówka międzynarodowa 4.04.2018r.
“Handlowe starcie dwóch potęg”, Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, 04.04.2018

Donald Trump w tym tygodniu wprowadzi kolejną porcję ceł na chińskie produkty. Amerykańskiej administracji zależy na uderzeniu w chińskie towary wysokich technologii. Deficyt handlowy USA w wymianie z Chinami wynosi 375 mld dolarów rocznie. Po wprowadzeniu amerykańskich ceł na stal i aluminium Chiny odpowiedziały już wprowadzeniem ceł na 128 kategorii amerykańskich produktów.


“Katalonia już nie chce niepodległości”, Aleksandra Rybińska, Sieci, 03-08.04.2018

Napięcia wywołane próbą uniezależnienia się Katalonii od Hiszpanii zaczynają już ciążyć Katalończykom. Ponad 3 tys. firm uciekło z regionu po referendum i chaosie, który spowodowało. Poparcie za niepodległością Katalonii spadło o 8 pkt. proc., do 41 proc. Obecnie już 25 polityków popierających niepodległość Katalonii przebywa w areszcie.


“Brutalny i elastyczny”, Dominik Hejj, Tygodnik Powszechny, 8.04.2018

Ponowne zwycięstwo koalicji Fideszu i chadecji w nadchodzących wyborach na Węgrzech jest pewne. Pozostaje jedynie odpowiedź na pytanie, jak dużą większość zdobędzie ugrupowanie Orbana. Słabość opozycji, która nie była w stanie się wspólnie zorganizować, może spowodować zdobycie przez rządzący Fidesz większości konstytucyjnej.


“Planeta Fidesz”, Dariusz Kałan, Polityka, 04-10.04.2018

Na Węgrzech na politykę większy wpływ niż kosmopolityczny Budapeszt ma popierająca Fidesz prowincja. Różnica między stolicą a pozostałymi miastami, nawet drugim co do wielkości Debreczynem jest ogromna. To właśnie poparcie dla Orbana na węgierskiej prowincji przesądzi o zwycięstwie Fideszu w nadchodzących wyborach parlamentarnych.


“Sami sobie winni”, Jakub Maciejewski, Gazeta Polska, 04.04.2018

Ludzie niewygodni dla Kremla giną w dziwnych okolicznościach. Np. w 2009 roku zginął w areszcie adwokat Siergiej Magnicki, w 2012 r. biznesmen Aleksandr Pierieplicznyj upadł i zginął na miejscu w swoim mieszkaniu w Londynie, a w 2014 r. gen. Kolesnikow wypadł z okna podczas przesłuchania. Rosjanie specjalizują się w seryjnych samobójstwach i dziwnych wypadkach. Reakcja na śmierć Skripala to za mało, by zademonstrować, że Zachód się nie boi. Kraje Zachodu powinny wyjaśnić serię dziwnych zgonów niewygodnych dla Kremla osób także poza granicami Rosji.

36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie