Prasówka międzynarodowa 30.05


“Brudne ruble”, Piotr Włoczyk, Do Rzeczy, 28.05-03.06.2018

Według raportu jednej z komisji brytyjskiej Izby Gmin, Wielka Brytania stała się pralnią brudnych pieniędzy rosyjskich oligarchów. W Wielkiej Brytanii może być prane nawet kilkaset miliardów dolarów rocznie. Pieniądze najpierw przesyłane są z Rosji na jedno z brytyjskich terytoriów zamorskich (np. Kajmany), a stamtąd są inwestowane w brytyjskie nieruchomości (głównie w Londynie). Raport wzywa administrację brytyjską do walki z procederem.


“Len w irackiej ciemnicy”, Witold Repetowicz, Do Rzeczy, 28.05-03.06.2018

W powszechnym przeświadczeniu Irak to zgliszcza i pożoga, tymczasem tamtejsza demokracja ma się lepiej, niż w niejednym kraju na Bliskim Wschodzie. Od czasu wyjścia amerykańskich wojsk w 2011 r. regularnie odbywają się tam wybory. W wyborach majowych wygrała opozycyjna koalicja komunistów i liberałów, która chce m. in. zakończyć w Iraku podziały i spory szyicko-sunnickie.


“Jak ukłuć Słowaka”, Dariusz Kałan, Polityka, 29.05-05.06.2018

Gdy premierem Słowacji był Robert Fico, prorosyjskość Słowacji przejawiała się głównie w słowach. Gdy przychodziło do działań, Słowacja zwykle nie wyróżniała się spośród krajów Zachodu. Jednak wraz z objęciem fotela premiera przez Petera Pellegriniego Słowacja może stać się realnie prorosyjska. Czego pierwszym sygnałem jest wyłamanie się Slowacji z akcji wydalania rosyjskich dyplomatów po ataku na Siergieja Skripala. Słowacja nie wydaliła żadnego rosyjskiego dyplomaty jako jedyny kraj z Grupy Wyszehradzkiej.


“Baryłka po 100 dol.?”, Polityka, 29.05-05.06.2018

Czasy taniej ropy naftowej odchodzą w niepamięć. Niedługo jej cena może przebić barierę 100 dolarów. Są trzy główne powody. Po pierwsze, wycofanie się USA z umowy z Iranem, co oznacza dla światowego rynku zmniejszenie podaży nawet o milion baryłek dziennie irańskiej ropy. Po drugie, kryzys w Wenezueli sprawił, że kraj ten ograniczył produkcję o 700 tys. baryłek dziennie. Po trzecie, Arabia Saudyjska wraz z Rosją grają na wzrost ceny ropy, wspólnie ograniczając jej podaż.


“Wenezuelska sztuka przetrwania”, Dominika Matejko, Tygodnik Powszechny, 03.06.2018

Obywatelom Wenezueli grozi codziennie głód oraz przestępczość. Płaca minimalna nie wystarcza nawet na kilogram sera. rząd umożliwił obywatelom zakup paczek z żywnością tzw. CLAP, które pochodzą z pomocy humanitarnej z Meksyku i Brazylii. Niektórzy kupują ich po kilka i odsprzedają je na czarnym rynku z wielokrotnym przebiciem. Szerzy się także kradzież, szczególnie w metrze oraz na drogach. Kierowcy nie zatrzymują się na czerwonym świetle, gdyż nie chcą ryzykować rabunku.


“Rozejm między Pekinem a Waszyngtonem”, Aleksandra Rybińska, Sieci, 28.05-03.06.2018

Groźba wojny handlowej między Chinami a USA została prawdopodobnie zażegnana. Oba kraje doszły do porozumienia, jednak jego szczegóły nie są dokładnie znane. Chiny na pewno zobowiązały się kupować z USA duże ilości surowców energetycznych oraz rolnych, dzięki czemu zmniejszy się amerykański deficyt handlowy w obustronnej wymianie. Z drugiej strony USA zapewniły, że nie będa utrudniały Chinom inwestycji w Stanach Zjednoczonych.    


Można również obejrzeć transmisję z prasówki, jest ona dostępna na naszym fanpage - wystarczy kliknąć tutaj             

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie