Prasówka międzynarodowa 25.04.2018r.


“Macron - zaklinacz Trumpa”, Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, 25.04.2018

Podczas wizyty prezydenta Francji w Białym Domu widać było bardzo dobrą atmosferę między Macronem i Trumpem. W związku z brexitem oraz osłabieniem politycznej pozycji Angeli Merkel, Emmanuel Macron wyrasta na najbliższego sojusznika Trumpa w UE. Jednak ochrona klimatu oraz umowa z Iranem ws. jego programu atomowego to obszary, w których USA i Francja mają odmienne zdanie.


“Czarny poniedziałek”, Antoni Rybczyński, Gazeta Polska, 25.04.2018

Kolejne amerykańskie sankcje wymierzone w rosyjskich oligarchów bardzo dotkliwie osłabiają rosyjską gospodarkę. W poniedziałek najważniejszy indeks rosyjskiej giełdy RTS stracił 11,5 proc., a 50 najbogatszych rosyjskich oligarchów straciło 12 mld dolarów. Osłabia się również rubel - pojawiły się szacunki, że w nadchodzącym czasie kurs dolara może sięgnąć poziomu 65 rubli.


“Proces nad procesem”, Kalina Błażejowska, Tygodnik Powszechny, 29.04.-6.05.2018

Mija pół roku od referendum w Katalonii, a kryzys wciąż trwa, choć sprawa zeszła z pierwszych stron gazet. Sędzia Pablo Llarena prowadzi sprawę wobec 25 osób zaangażowanych w próbę uniezależnienia Katalonii od Hiszpanii. Grozi im nawet 30 lat za próbę zamachu stanu z użyciem przemocy. Wobec 5 rządu katalońskiego toczą się postępowania ekstradycyjne w Belgii, Hiszpanii i Niemczech. Szwajcaria nie zamierza zgodzić się na ekstradycję katalońskich separatystów, którzy do niej uciekli.


“Anty-Fidesz w akcji”, Grzegorz Górny, Sieci, 23.04-6.05.2018

Opozycja węgierska po kolejnym wyborczym zwycięstwie Fideszu jest kompletnie rozbita. Blisko rozłamu jest w Jobbiku, w którym do dymisji podał się jego szef Gabor Vona. Jego przeciwnicy krytykują próbę otwarcia się na centrum, które nie przyniosło rezultatów. Kłopoty przeżywa także lewica - przewodniczący trzech ugrupowań lewicowych podało się do dymisji w wyniku wyborczej klęski.


“Zakaz wjazdu legalny? To się dopiero okaże”, Jakub Kapiszewski, Dziennika Gazeta Prawna, 25.04.2018

W środę Sąd Najwyższy miał zająć się wydanym przez Donalda Trumpa zakazem wjazdu do USA dla obywateli wybranych krajów muzułmańskich. Zakaz dotyczy także mieszkańców Korei Północnej oraz niektórych obywateli Wenezueli. Sprawę do sądu skierował władze stanu Hawaje, według których zakaz jest motywowany uprzedzeniami religijnymi.


“Sztandar wyprowadzić”, Patryk Kugiel, Polityka, 25.04.-08.05.2018

W Indiach trwa dekomunizacja - m. in. w marcu obalono pomnik Lenina w stanie Tripura, który przez ostatnie 25 lat rządzony był przez partię komunistyczną. W ostatnich wyborach wygrała z nią prawicowa Indyjska Partia Ludowa (BJP) obecnego premiera Narendry Modiego. To efekt wyraźnego skrętu Indii w prawo. Prawicowa BJP rządzi obecnie w 21 z 29 stanów oraz w całych Indiach.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie