Prasówka międzynarodowa 23.05


“Na kursie kolizyjnym z UE”, Aleksandra Rybińska, Sieci, 21-27.05.2018 r.

Liderzy Ruchu 5 Gwiazd i Ligi zadeklarowali wolę stworzenia koalicji rządowej. Wśród liderów UE decyzja ta jest niemiłą niespodzianką. Nowa koalicja będzie chciała m. in. opracowania mechanizmu wyjścia ze strefy euro, zniesienia sankcji wobec UE, renegocjacji Paktu stabilności i wzrostu oraz anulowania 250 mld euro włoskiego długu, który jest w posiadaniu EBC. Ewentualny Italexit mógłby spowodować rozpad strefy euro.


“Ani z prawicy, ani z lewicy... ani z centrum”, Luca Manucci, Le Monde Diplomatique edycja polska, kwiecień 2018

Ruch 5 Gwiazd to populistyczna partia, którą ciężko zaklasyfikować. W swoim programie, który jest bardzo labilny i często się zmienia, łączy pomysły ze wszystkich stron ideowych. R5G postuluje m. in. bezwarunkowy dochód podstawowy, popierany przez ugrupowania lewicowe. Z drugiej strony postuluje obniżenie podatków oraz wyjście ze strefy euro, co jest typowe dla partii prawicowych. Generalna narracja ruchu jest bardzo antyestablishmentowa, przeciwstawiając “czysty lud skorumpowanym elitom”.


“Wspólnym głosem przeciwko Nord Stream 2”, Maciej Kożuszek, Gazeta Polska Codziennie, 23.05.2018

Polski MSZ Jacek Czaputowicz spotkał się w USA z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Głównym tematem spotkania była budowa Nord Stream 2. USA oraz Polska podzielają sprzeciw wobec tego projektu. USA nie wykluczają nawet wprowadzenia sankcji wobec firm zaangażowanych w NS2. Ministrowie rozmawiali także o kwestii odstąpienia przez USA od umowy z Iranem. Polska poparła stanowisko UE krytyczne wobec USA, jednak minister Czaputowicz zapowiedział chęć szukania kompromisu.


“Seul radzi z Waszyngtonem”, Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, 23.05.2018

W USa spotkali się prezydenci USA Donald Trump oraz Korei Południowej Moon Jae-In. Głównym tematem rozmów było planowane za 3 tygodnie spotkanie Trump-Kim z Singapurze. Prezydent Korei Południowej starał się przekonać Trumpa, by ten nie wycofał się z planowanego spotkania, co miałoby być spowodowane ostatnim pogorszeniem się relacji.


“Biało-czerwoni pojadą na misje”, Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, 23.05.2018

MON rozważa wysłanie polskich żołnierzy na kolejne misje. Najbardziej prawdopodobne dwa cele wyjazdu to Mali oraz pogranicze izraelsko-libański. Byłoby to uczestnictwo w misjach prowadzonych pod auspicjami ONZ, więc to Narody Zjednoczone pokrywałyby koszty uczestnictwa.


“Stalowy uścisk przyjaźni”, Łukasz Wójcik, Polityka, 23-28.05.2018

Wojna handlowa UE z USA coraz bliżej. Są dwa główne punkty zapalne. Pierwszy to kwestia ceł na stal i aluminium, które nałożyły USA. Na razie są one zawieszone wobec firm z UE, jednak tylko do czerwca. Drugi punkt zapalny to kwestia wypowiedzenia przez USA umowy z Iranem. USa zapowiadają sankcje wobec firm, które będa robić interesy w Iranie, tymczasem UE zapowiedziała blokowanie tych sankcji, m. in. poprzez wsparcie finansowe dla europejskich firm działających w Iranie, które dotkną sankcje USA.


Można również obejrzeć transmisję z prasówki, która dostępna jest na naszym fanpage - wystarczy kliknąć tutaj.

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie