Prasówka międzynarodowa 21.03.2018r.Expose Ministra Spraw Zagranicznych, Jacek Czaputowicz, Sejm RP, 21.03.2018 r. Polski MSZ przedstawił przed Sejmem cele polskiej polityki zagranicznej. Jej najwyższym priorytetem jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa. W tym celu pogłębiane będa więzi z USA. Polskie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ będzie nastawione umacnianie zaufania do prawa międzynarodowego. Obecność Polski w UE umacnia naszą pozycję międzynarodową, więc celem Polski jest silna UE. Polska będzie przeciwstawiać się koncepcji “Unii dwóch prędkości”. Polska z zadowoleniem przyjmuje szczególne znaczenie relacji polsko-niemieckich, które jest w programie nowego rządu w Niemczech, które są głównym partnerem politycznym i gospodarczym Polski w UE.


“Nicolas Sarkozy w areszcie”, Piotr Moszyński, Gazeta Wyborcza, 21.03.2018 r. Były prezydent Francji został zatrzymany na 48 godzin. Jest podejrzany o wzięcie łapówek wartych miliony euro od przywódcy Libii. Ogólną sumę udzielonych łapówek szacuje się na 5 milionów euro. Pozostaje pytanie, co nieżyjący już Muammar Kaddafi dostał w zamian.


‘Fiasko wizji Macrona”, Piotr Wójcik, Gazeta Polska Codziennie, 21.03.2018 r. Europa Środkowa, Niemcy i Europa Północna mają wspólny interes w tym, by zablokować realizację reformy UE według wizji prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Coraz więcej jest przesłanek za tym, że plan Macrona, którego wdrożenie byłoby szkodliwe dla Polski i Europy, zostanie odesłany do lamusa.


“I ty nie będziesz kanclerzem”, DER SPIEGEL, w: FORUM 16-29.03.2018 r. Dawni przyjaciele z niemieckiej SPD Sigmar Gabriel i Martin Schulz bardzo się skłócili. Doły partyjne krytycznie odniosły się do decyzji Schulza o wejściu do koalicji z CDU. Gabriel dodatkowo skrytykował Schulza, który miał mu zapewnić stanowisko MSZ Niemiec, jednak posadę otrzymał Heiko Maas.


‘Wiosenne porządki”, Maciej Kożuszek, Gazeta Polska, 21.03.2018 r. Nominacja byłego szefa CIA Mike’a Pompeo na stanowisko sekretarza stanu USA pokazuje, że coraz większą rolę w administracji Trumpa odgrywają wojskowi. Może to oznaczać, że Donald Trump i jego otoczenie nie liczą już na reset w stosunkach z Rosją. Putin okazał się dla USA zupełnie niewiarygodnym partnerem.


“Dzień zero w Kapsztadzie”, Agata Kasprolewicz, Tygodnik Powszechny, 25.03.2018 r. W stolicy RPA może zabraknąć wody. Poziom wody w miejskich zbiornikach spadł do 26 proc. W ciągu ostatnich trzech lat spadło o połowę mniej deszczu niż zwykle do tej pory. Przypuszcza się, że w połowie czerwca woda może przestać płynąć w miejskich wodociągach i mieszkańcy będa musieli czekać w kolejkach na jej przydział.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie