Prasówka międzynarodowa 14.03.2018r.“Włoska zmiana”, Tomasz Łysiak, Gazeta Polska, 14.03.2018 r. Wybory we Włoszech mogą oznaczać dla Polski korzystniejszy układ w Unii Europejskiej. Jednak wciąż nie wiadomo, jakie ugrupowania stworzą tamtejszy rząd. Szanse na to ma zarówno centroprawicowa koalicja Ligi i Forzą Italia oraz antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd.


“Twardo ze stalą”, Cezary Kowanda, Polityka, 14-20.03.2018 r. Donald Trump ogłosił wprowadzenie ceł importowych na stal i aluminium. Uderzą one we wszystkich eksporterów tych materiałów, poza Meksykiem i Kanadą, które łączy z USA umowa handlowa NAFTA. Prezydent USA chce w ten sposób polepszyć bilans handlowy swojego kraju, który obecnie ma deficyt w handlu na poziomie 550 mld dolarów.


“Geopolityczna ekspansja Rosji w Arktyce”, dr Leszek Sykulski, Układ Sił, luty 2018 Rosja ma obecnie przewagę w arktycznym wyścigu zbrojeń. Agresywna polityka arktyczna Rosji będzie niebawem testem dla NATO. Rozszerzanie wpływów w Arktyce jest dla Rosji “lewarem geopolitycznym” - zwiększa ona swoją pozycję przy użyciu relatywnie niedużych środków.


“Koniec gazowej epoki”, Wojciech Konończuk, Tygodnik Powszechny, 18.03.2018 r. Zwycięstwo Ukrainy nad Gazpromem w Trybunale Arbitrażowym w Sztokholmie. Trybunał nakazał Gazpromowi wypłacenie Ukrainie 4,6 mld dolarów odszkodowania. Gazprom w odpowiedzi ograniczył o 20% ciśnienie gazu w rurociągach ukraińskich. Jednak Ukraina częściowo zdywersyfikowała już swoje dostawy dzięki połączeniom z Polską, Słowacją i Węgrami.


“Zagadka szczytu Kim-Trump”, Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, 14.03.2018 r. Donald Trump wyraził zgodę na ofertę spotkania się z Kim Dżong Unem. Spotkał się za to z krytyką ze strony republikańskich senatorów, za to, że nie postawił żadnych żądań. Zadowolona jest za to Korea Południowa, która stała się pośrednikiem między Koreą Północną a USA.

“Brodacz jedzie do Mokswy”, Forum, wydanie specjalne 1/2018 Na pograniczu państw Azji Środkowej powstaje ugrupowanie islamistyczne Chorasan. Tworzą je byli członkowie Państwa Islamskiego, którzy jeszcze wcześniej pracowali jako imigranci w Rosji. Rosjanom grozi, że członkowie Chorasan wrócą do Rosji znów w charakterze gastarbeiterów.


“Iran między oporem, otwarcie i mocarstwowością”, Bernard Hourcade, Le Monde Diplomatique - edycja polska, luty 2018 r. Iran jest jednym z najbardziej świeckich krajów regionu. Do głosu dochodzi pokolenie 25-40 latków, żyjących w interiorze, którzy nie zamierzają obalać systemu, jednak domagają się lepszego standardu życia. Irańczycy wciąż są gorliwie wierzącymi muzułmanami, jednak w kraju coraz bardziej widoczny jest pierwiastek republikański.33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie