Polityka historyczna jako narzędzie dyplomacji

15. marca w siedzibie RODM Katowice odbyła się debata "Polityka historyczna jako narzędzie dyplomacji" z udziałem prelegentów:


Janusz Buzek - wiceprzewodniczący Partii Porozumienie w okręgu Bielsko-Biała, organizator Klubu Ronina w Bielsku-Białej, w latach 2010-2014 radny śląskiego sejmiku wojewódzkiego dr Andrzej Krzystyniak - historyk, publicysta, politolog Piotr Spyra - publicysta, historyk, prezes Ruchu Obywatelskiego “Polski Śląsk”


Przyczynkiem do spotkania były ostatnie napięcia na linii Polska-Izrael w związku z nowelizacją ustawy o IPN. Przypomniały nam one, jak istotne jest prowadzenie świadomej polityki historycznej, skierowanej zarówno do wewnątrz, jak i za granicę. Brak spójnej strategii skutkuje tym, iż trudno jest Polsce przebić się z własną narracją. Bez własnej narracji musimy przyjmować role historyczne, które wybiorą nam inni. Nasza rola swobodnie wybrana przez kogoś innego, nawet sojusznika, bez wątpienia będzie rolą poślednią. Rysuje się więc paląca potrzeba stworzenia własnej narracji historycznej, przekonującej nie tylko Polaków, ale przede wszystkim opinię międzynarodową.


Debata została nagrana, jest możliwość jej obejrzenia na naszym fanpage.


Część 1.

Część 2.

Część 3.

Część 4.
55 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie