• dszafarczykinnowac

Nowy Jedwabny Szlak w perspektywie Śląska, Polski i Europy

25. listopada w siedzibie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Katowicach odbyło się spotkanie z Radosławem Pyfflem.


W czasach powszechnej globalizacji projekt, zwany również koncepcją “One Belt One Road’’, po raz pierwszy połączyłby państwa kontynentu azjatyckiego, europejskiego oraz Bliskiego Wschodu. Na przestrzeni lat inicjatywa zyskała potężny rozgłos na arenie międzynarodowej, tworząc tym samym potężne narzędzie polityczne w rękach przewodniczącego ChRL, Xi Jinpinga, które stanowi również przeciwwagę dla dominacji USA w tym rejonie.


Nowy Jedwabny Szlak ma opierać się na stworzeniu sieci połączeń obejmujących trasę lądową oraz morską. Oznaczałoby to wielkie nakłady inwestycji w sfery infrastruktury transportowej, która rozpoczęłaby budowę linii kolejowych i drogowych, portów oraz lotnisk, jak również infrastruktury przesyłowej oraz telekomunikacyjnej. Ważnym punktem tranzytu handlowego stanowiłaby Polska, która według Radosława Pyffla - znajduje się dziś w bardzo ważnym momencie historii.


Dziękujemy wszystkim za udział i niezwykle ciekawe pytania związane z korzyściami jakie może osiągnąć nasz region, jak i zagrożeniami jakie niesie ze sobą gospodarcze zbliżenie Rosji i Chin.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie