• dszafarczykinnowac

Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Arabii Saudyjskiej


- Jesteśmy zainteresowani szeroką wymianą informacji i poglądów na temat wyzwań regionalnych i międzynarodowych oraz wzmocnieniem współpracy dwustronnej z naszymi saudyjskimi partnerami na arenie międzynarodowej - podkreślił minister Jacek Czaputowicz w trakcie jednodniowej wizyty‎ w Królestwie Arabii Saudyjskiej.‎


Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Rijadzie z ministrem spraw zagranicznych Ibrahimem bin Abdulazizem bin Abdullahem Al Assafem i ministrem stanu ds. zagranicznych Adelem bin Ahmedem Al Jubeirem. 


Głównymi tematami rozmów między Polską a Arabią Saudyjską było pogłębienie relacji dwustronnych poprzez rozwój współpracy gospodarczej, wojskowej, pomocowej, kulturalnej i naukowo-akademickiej oraz poszerzenie bazy prawno-traktatowej. 


Rozmowy z ministrem Al Assafem‎ poświęcone były przede wszystkim zacieśnianiu współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami.‎ Szef saudyjskiego MSZ wyraził zadowolenie z rosnącej wymiany handlowej między Polską a Arabią Saudyjską.


W czasie rozmów poruszono także perspektywy rozwoju współpracy obronnej. Arabia Saudyjska jest dla Polski ważnym strategicznie partnerem w regionie Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu. Polska dąży do dalszego rozwoju współpracy w tym obszarze i poszerzenia jej o handel sprzętem wojskowym produkowanym przez polskie firmy. Ministrowie rozmawiali także m.in. o kwestiach bezpieczeństwa energetycznego‎.


Więcej informacji na temat spotkania znajdziecie na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie