"Ameryka Łacińska w XXI wieku" - wykład26. kwietnia o godz. 17:00 w siedzibie RODM Katowice odbył się wykład dr Justyny Łapaj (Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego) o tytule "Ameryka Łacińska w XXI wieku - sytuacja wewnętrzna i relacje z Polską".


Konspekt wykładu autorstwa Pani Doktor:

Państwa Ameryki Łacińskiej w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku zyskują coraz bardziej na znaczeniu w globalnym systemie międzynarodowym. Dynamiczny rozwój gospodarek latynoamerykańskich powoduje, że są one postrzegane w kategoriach strategicznych nie tylko przez swoich tradycyjnych partnerów jak Stany Zjednoczone, Niemcy czy Hiszpania, ale także przez gospodarki azjatyckie czy kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Największe państwo tego regionu, Brazylia, odgrywa rolę mocarstwa regionalnego, a także uznawana jest za jedno z mocarstw wschodzących. Należy zaznaczyć, że istnieje wiele przesłanek przemawiających za wzrostem znaczenia i roli Ameryki Łacińskiej także w polskiej polityce zagranicznej. Dodatkowo sprzyja temu wiele czynników ułatwiających współpracę polsko-latynoamerykańską. Pytanie jednak, na ile nasz kraj z tych szans i możliwości skorzysta?


Wkrótce opublikujemy nagranie z wykładu, osoby którym nie udało się przybyć na spotkanie będą mogły obejrzeć zapis na portalu Youtube.

27 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie