• dszafarczykinnowac

30-lecie upadku Muru Berlińskiego

Wraz z Konsulatem Honorowym Republiki Federalnej Niemiec, Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytutem Goethego mamy przyjemność organizować uroczyste obchody 30-lecia upadku Muru Berlińskiego.


7. listopada 2019 roku serdecznie zapraszamy na prelekcję, którą wygłosi Pani Magdalena Bosek, Koordynator Bytomskich Spotkań Europejskich. Wydarzenie odbędzie się w kinie "Amok" w Gliwicach o godz. 18:00. Później wyświetlony zostanie film "Good Bye Lenin".


„Good Bye Lenin“ opowiada o życiu w cieniu Muru Berlińskiego, który został wzniesiony 13 sierpnia 1961 roku w celu odgrodzenia sektorów brytyjskiego, amerykańskiego i francuskiego. Mur przecinał domy, place i rzeki. Był symbolem podziału nie tylko Niemiec, ale całej Europy na dwa przeciwstawne bloki: wschodni i zachodni. Prawie dwieście osób zostało zabitych przy próbach przedostania się do Berlina Zachodniego. Zburzenie muru nastąpiło 9 listopada 1989 roku przy ogólnej radości demokratycznego świata. Tym samym zakończył się jeden z tragicznych rozdziałów historii Niemiec i Europy. Za oficjalną datę pojednania obu państw niemieckich uznaje się 3 października 1990 roku. Prezentacji filmu towarzyszy wykład, na temat jego powstania i upadku.


12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie